Med Öresundsbron som back-drop och pinnarna i högsta hugg välkomnar vi Västra hamnens nya restaurang: Hachikō – Vännen som aldrig lämnar din sida.
Bakom den nyöppnade restaurangen står Hà Do, Ally Vieng Ly och familj med rötterna i Vietnam och fötterna stadigt i Malmö. De driver sedan tidigare Restaurang Asien på Möllan och när möjligheten dök upp att ta över en lokal i Västra Hamnen blev det starten på nästa kapitel.
– Det var faktiskt en slump att det blev just här. En vän tipsade om lokalen och det kändes rätt, berättar Hà.
Dottern Jasmina med en bakgrund inom industriell ekonomi är redan djupt involverad i verksamheten och ser Hachikō som en möjlighet att kombinera teori och praktik i realtid. Det var också hon som lade fram namnet.
På sin födelsedag, när hon var förbi mammans kontor på Nobelvägen, fick hon beskedet: Hachikō skulle restaurangen heta.
Namnet, inspirerat av den japanska hunden som i nästan tio års tid väntade troget på sin husse vid Shibuya station, bär på en berättelse om närvaro, tålamod och lojalitet – värden som också genomsyrar det familjära bemötandet på plats.
Maten då? På menyn finns sushi, ramen och ett urval av östasiatiska rätter – med vietnamesiska smaker i bakgrunden.
– Vi vill tilltala brett och samtidigt ha något personligt. Kanske kommer Phở upp på menyn längre fram, säger Hà med ett leende.
Restaurangen andas värme. Silkestyger klär väggarna, och i hörnen skymtar detaljer som påminner om familjens vietnamesiska arv.
– Det ska bli spännande att se hur det går. Jag har hört att vi har det mest populära turiststråket i Malmö, säger Hà.
Lokalen ägs av MKB Fastighets AB, som efter en noggrann granskning av verksamhetsplan, meny, logistik och ekonomi godkände överlåtelsen.
– Vi tittar alltid på helheten. Det är viktigt att nya verksamheter kompletterar de som redan finns. I dagsläget har vi en indisk, en italiensk och nu en östasiatisk restaurang i området, säger Edin Altumbabic, lokalförvaltare på MKB.
Han nämner också att det finns några lediga lokaler i området – bland annat mittemot Kockum Fritid och på Jungmansgatan – och att MKB aktivt arbetar med att hitta rätt aktörer.
– Västra Hamnen har stor potential. Det handlar om att skapa rätt mix. Och med Hachikō på plats har ännu en pusselbit fallit på plats.